I vy vždy nakoupíte v potravinách hlouposti?
Vejdete do obchodu, víte zhruba, co potřebujete koupit. Ale i tak se ocitnete u pokladny s množstvím zbytečností? Navíc mnohé z toho jsou dost nezdravé a drahé a vy chcete zhubnout … Jak se tomu vyhnout? Vyzkoušejte Whole30 s pevným seznamem!
Způsob stravování Whole30 je výzvou pro každou ženu, která chce pročistit svůj organismus, nabít ho vitamíny a minerály, jednoduše – nastartovat se na svěží jaře. Trvá jeden měsíc, proto má v názvu číslo 30.
Neobsahuje žádný cukr, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, sladkosti ani alkohol. Podporuje imunitní systém, metabolismus, je pestrá. Důležité je, abyste tuto 30denní očistu nebrali jako trest nebo utrpení, ale jako příležitost vyzkoušet na sobě prospěšný experiment. Navíc – objevíte chutě, o kterých jste ani netušili.
View this post on Instagram
A post shared by Michele Rosen (@paleorunningmomma) on Feb 19, 2020 at 6:08 am PST
Na prvním místě je rozmanitost
Na to, abyste při nákupech nezhřešili a nenakoupili hlouposti, slouží nákupní seznam, které budete během celého měsíce držet. Obsahuje všechny povolené potraviny, a tak si snadno nakoupíte a připravíte jídlo na každý den.
Tvůrci diety doporučují zachovat rozmanitost v stravě a jíst různé barvy – červené papriky, fialový květák, listovou zeleninu, sezamová semínka. Doporučují také mandlové mléko nebo jiné obohacené potraviny, abyste nepřišli o vápník. Pozor na příjem sodíku.
Bílkoviny, ze kterých si můžete vybrat
Základem je vyhýbat se zpracovaným potravinám, smaženému a polosyrových masu. Bílkoviny vždy kombinujte s množstvím zeleniny, přidávejte je do salátů.
Vybírejte si ty, které vám nejvíce chutnají: vajíčka, hovězí a drůbeží maso, losos, krevety, mořské plody, vepřové maso.
vhodná zelenina
V rámci Whole30 diety je vhodná jakákoliv zelenina kromě kukuřice a luštěnin: artyčoky, chřest, řepa, paprika, brokolice, růžičková kapusta, zelí, mrkev, květák, celer, okurka, lilek, endivie, fenykl, česnek
zelené fazolka, všechny druhy listové zeleniny, pórek, houby, okra, cibule a šalotka, pastinák, brambory a sladké brambory, ředkvičky, reveň, dýně, klíčky, rajčata.

vhodné ovoce
Z ovoce jsou doporučené, zejména: jablka, meruňky, bobulové ovoce, citrusy, nektarinky, fíky, hrozny, mango, meloun, papája, broskve, hrušky, ananas, banány, švestky, granátové jablko, vodní meloun.
Nezapomeňte na ořechy a semínka: mandle, para ořechy, kešu, lískové oříšky, makadamia ořechy, pekanové ořechy, pistácie.
Vhodné tuky na vaření
Sem patří: ghee, kachní a vepřové sádlo, kokosový olej, extra panenský olivový olej, palmový olej. Na dresinky použijte: avokádový olej, kokosové máslo a kokosové mléko, kokosové vločky a strouhaný kokos, olivy, sezamový olej.
Jaké nápoje si můžete dopřát?
V první řadě čistou vodu a kromě ní je vhodné: mandlové, kokosové mléko nebo kešu mléko, jablečný mošt, káva, ovocná a zeleninová šťáva, kombucha, minerálka, ovocem ochucená voda, čaj, matcha čaj.