Řešíte dilema, a nevíte ji rychle rozlousknout? Nebo chcete rozumně mluvit?
Usnadnění života bereme všemi deseti! Proč tedy nevyužít trochu psychologie a nenechat si trošku pomoci? Tyto triky to zaručí.
Vědci už léta zkoumají, jak funguje lidská mysl. Dnes však nebudeme rozebírat jejich teorie, ale zkušenosti lidí, kterým následující psychologické triky pomáhají. Inspirujete se?
1) Pokud zapomínáte, zkuste nechat nějaký předmět na zemi v místnosti v momentě, jak na úlohu nebo povinnost myslíte. Když se do místnosti vrátíte a předmět uvidíte, roli si vybavíte.
Například musíte odpoledne zavolat lékaři. V tom momentě necháte kapesníky na podlaze v ložnici, a když se o hodinu, dvě vrátíte a kapesníky uvidíte, připomenete si, z jakého důvodu jste je tam nechali.
2) Pokud změníte způsob mluvíte o nějaké náležitosti, skutečnosti nebo osobě, změní se i váš přístup a vztah k tomu. Slova jsou spojeny s emocemi, a pokud mají negativní charakter (například mluvíme negativní o dietě, cvičení), budete k dané věci cítit odpor a negativa.
Pokud ale změníme způsob jakým o tom povídáme, změní se například ke cvičení i náš vztah a emocionální prožívání.
3) Pokud chcete podpořit někoho v tom, aby pokračoval ve vyprávění, opakujte jeho poslední slova. Parafrázujte; člověk bude mít pocit důležitosti a o to větší bude šance, že bude udržovat rozhovor.
4) Naopak, pokud máte vedle sebe člověka, který nezavře ústa, zkuste pustit nějaký předmět na zem (klíče, nebo něco co držíte právě v ruce). Zvedněte předmět a začněte mluvit – dotyčnému pád rozptýlí pozornost, a nebude pokládat přerušení za neslušné.
5) Máte děťátko? Určitě víte, že má své nálady a dny, kdy ho něco trápí, ale svěřit se vám nechce.
Na to funguje jednoduchý trik – zeptejte se ho, když se věnuje své oblíbené aktivitě. Děti, jejichž pozornost je zaměřena na koníček jsou více otevřené a upřímné, protože jejich mozek nemyslí na následky jejich odpovědí.
6) A co malé dítě ve špatné náladě? Už nikdy více! Podívejte se mu přímo do očí a řekněte: „Jsi rozzlobený, nesměj se!“ Opakujte, a přibližně po pátém opakování se už bude válet smíchy po zemi.
7) První rande bude úspěšnější, pokud naplánujete adrenalinovou zábavu, při které se vašemu objektu zájmu zvýší tepová frekvence (hororový film, bobová dráha …). Díky zvýšenému adrenalinu si bude myslet, že si čas s vámi užil – zásluhy bude připisovat vám, ne aktivitě.
8) Pokud chcete, aby s vámi lidé souhlasili, během vašeho argumentu prikyvujte. Zesílí to váhu vašich slov, díky čemuž si budou automaticky myslet, že to co říkáte je pravda.
9) Několik studií prokázalo, že pokud okolí mluvíte o svých záměrech, je větší šance, že svůj cíl nedosáhnete. Je tomu z toho důvodu, že při vyslovení záměru ho váš mozek označí za splněný, což má za důsledek pokles snahy.

10) Máte problémy rozhodnout se nebo vyřešit jistou záležitost? Promyslete si to v cizím jazyce! Mnoho výzkumů dokázalo, že myšlení v jiném jazyce než je váš mateřský, je více racionální a ochuzen o emocionální složku, která nás může brzdit.
11) Pokud se učíte něco nového, zkuste to parafrázovat příteli nebo kamarádce a nechte je, ať se vás ptají otázky. Pokud je budete umět odpovídat, a dotyčný pochopí vaše vysvětlování, danou problematiku ovládáte dobře.
12) Několik studií prokázalo, že psaní deníku o prožívání a pocitech nám pomáhá vyrovnat se a pracovat s nimi lépe. Zároveň si dokážeme lépe porozumět a pozměnit své reakce k lepšímu. Vypsání se z negativního dokáže redukovat stres a pomoci dostat se z moci negativních okolností.
13) Pokud se někomu škytá, okamžitě se ho zeptejte nějakou překvapivou otázku. Moment překvapení dokáže zastavit škytání.