Pátek, 18 dubna, 2025
magazin

Unie investuje miliony do startupů. Kdo je získal?

- Reklama -aktuálně
- Reklama -spot_img

Nechte si posílat Ekonomické zprávy z Indexu na e-mail.
Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Vzrůst jedné tuny pšenice vyžaduje padesát až šedesát kilogramů živin, jako jsou dusík, fosfor a draslík. Farmáři je do půdy obvykle dodávají pomocí průmyslových syntetických hnojiv.

Jejich dlouhodobé používání má však prokazatelně nepříznivé účinky. Půda ztrácí přirozenou schopnost zotavit se a přenášet živiny do rostlin. Navíc syntetické hnojiva znečišťují vodu a ovzduší toxickými sloučeninami a skleníkovými plyny.

Co s tím? Zejména pokud poptávka po potravinách neutichá, ale naopak roste? Alternativou syntetických hnojiv není, jak by řekl pesimista, jen hladomor. Alespoň podle vědců z piešťanské společnosti Nitroterra, kteří vyvíjejí technologii na výrobu takzvaných mikrobiálních hnojiv.

Základem jsou přirozené půdní biomy, které se do půdy dávkují na základě individuálních požadavků v té které lokalitě. To zajišťuje optimální živiny pro plodiny a zároveň šetří půdu. Kromě toho farmář si může tato hnojiva vyrobit sám, což šetří náklady na dopravu a snižuje emise.

Loni Nitroterra svou technologii úspěšně otestovala v praxi – na devíti kukuřičných lánech Zemědělského podílnických družstva v Rybanov nedaleko Bánovců nad Bebravou.

Dalším milníkem je uvedení komerční verze produktu a vstup na trhy na Slovensku a ve střední Evropě. S přechodem do komerční fáze má firmě pomoci investice přes jednoho milionu eur z investičního fondu CB Growth One.

CB Growth je součástí plánu Evropské unie, v rámci kterého má do inovativních Slovenská firem do konce roku 2023 natéct solidních 68 milionů eur. Startupové eurofondy zastřešuje státní Slovak Investment Holding (SIH), který vyhledáváním firem a investicemi do nich pověřil trojici správcovských společností.

- Reklama -peníze

Nejnovější články

- Reklama -aktuality

Další články autora

- Reklama -magazín