Problém, který řeší mnohé ženy. Zapálená pokožka po holení.
Používáte žiletku, epilátor nebo voskové pásky?
Každá z nás chce mít dokonalé hladké nohy, ale pokud se na nich po holení objevují červené tečky či zarostlé chloupky, nepůsobí to velmi esteticky. Naučte se s neposlušnými chloupky zatočit jednou provždy!
Určitě se to stalo i vám. Po holení vám jednoduše zarostl chloupek, který se zapálil a pořádně vás potrápil. Nejčastějším spouštěčem je klasické holení. „Při holení seřezáváme vrch chloupku a vzniká ostrá špička, která snadno propichuje okolní kůži a potom roste pod ni.
Vlasový folikul (cibulka) není vždy „přímka“ a chloupek se může stáčet. Chloupek může být někdy i ucpaný mrtvými buňkami, které brání chloupku vyjít na svět, „vysvětlila příčinu zarůstání chloupků kožní lékařka Karolína Baumgartner.
Žiletka, epliátor i vosk
Při opakovaném zbavování se nežádoucího ochlupení se právě ty nejčastěji holé partie stávají problematickými.
„U žen se zarostlé chloupky tvoří nejčastěji v oblasti třísel, protože pokožka je neustále drážděna lemem kalhotek, u mužů na bradě a krku, ale mohou vzniknout kdekoliv, kromě dlaní a šlépěje, protože tam nemáme vlasové folikuly,“ doplnila doktorka s tím, že zarůstající chloupky vznikají po holení žiletkou, vytrhávání epilátorem, ale i po voskování.
Nejhorším scénářem může být to, když se zarostlý chlup ještě zapálí a vzniknou vám vyrážky. Snažte se tato místa nemačkat, protože si do nich můžete vnést infekci. „Většina chloupků se po čase vysvobodí sama, ale někdy ve folikulu vznikne zánět, množí se v něm bakterie a vzniká hnis.
Pokud máte i zvětšené uzliny, projevy výrazně bolí, hnisají nebo se spojují do větších ložisek, v tom případě už doporučuji návštěvu lékaře, „upozornila odbornice.
Jak na to? Zde jsou rady lékařky
jednoduchou a srozumitelnou formou, doporučuje několik zásad, jak se správně holit a předcházet nepříjemným problémem.
Svou kůži musíte na holení dokonale předpřipravit, během samotného procesu postupovat správně a nepodcenit ani péči o pokožku po doholení.
- Před holením se vykoupejte nebo si dejte delší sprchu. Chlup tak výrazně změkne.
- Investujte do viacčepieľkových žiletek. Ty s přidanou pěnou jsou nejlepší. Po každém tahu žiletku opláchněte vodou. Jednorázové žiletky dostaly svůj název z jednoduchého důvodu – po použití mají vyhodit.
- Nikdy neholte kůži na sucho. Pokožka musí být dostatečně mokrá a vždy použijte pěnu nebo gel na holení.
- Pokud máte po holení podrážděnou pokožku, tak něco na technice děláte špatně. Buď máte tupou žiletku nebo vyvíjíte příliš velký tlak.
- Pokud již vyrážky máte, dejte si klid. Nemučte kůži dalším holením. Riskujete infekci. Nechte pokožku několik dní zregenerovat.
- Pozor na vytlačování. Pro zarostlý chlup odstranit, použijte raději sterilní jehlu a místo dezinfikujte Betadinom nebo zředěným Tea tree oilom. Vytlačováním riskujete hyperpigmentace a jizvy.
- Jednou týdně si dopřejte exfoliaci (peeling), ale ne těsně po holení. Na tělo je vhodný i mechanický – zrniečkový peeling nebo čisticí kartáče.
- Kůži pravidelně hydratujte krémem. Po holení všechny místě jemně nakrémujte hydratačním přípravkem bez parfemace. Mnoho žen nedá dopustit na krémy s obsahem termální vody, aloe vera nebo pantenolu.
dražší řešení
Podle lékařky je jediným způsobem, jak se navždy vyhnout zarůstající chloupkům, nepožívat jednorázové holicí strojky.
„Žiletka, voskové pásky, epilátor nebo domácí přístroje s IPL světlem jsou pouze dočasným řešením při odstranění chloupků. Ani jedna metoda neničí natrvalo vlasový folikul, čili cibulku, odkud vyrůstá chloupek. Pokud chcete mít klid nadobro řešením je laserová epilace.
Folikul ničí pouze profesionální přístroj, který může obsluhovat pouze lékař v medicínském zařízení, „uzavřela lékařka Karolína Baumgartner. Ceny takových zákroků se pohybují od 50 eur při podpaží až po 350 eur za obě nohy.

MUDr. Karolína Baumgartner absolvovala první roky práce na Dětském kožním oddělení v NÚDCH na bratislavských Kramároch. Momentálně pracuje v soukromé kožní ambulanci Lasercentrum Paracelsa v Bratislavě. Je zařazena v atestační programu dermatovenerologie.
Každá z nás touží po krásných nohách i patách. Jak se však správně o ně starat, aby byly pěkné a vyživené?